Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
2022 yılı vekâlet yoluyla kurban kesim bedelleri
01 Haziran 2022 Çarşamba 13:43
 Bu Haberi Paylaş
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı’nın 2022 yılı vekâletle kurban kesim bedelini yurt içi 2 bin 250 TL, yurt dışı 1.800 TL olarak belirlediklerini açıkladı

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) ortaklaşa yürüttüğü “2022 Yılı Vekâletle Kurban Organizasyonu Tanıtım Toplantısı”, Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı yerleşkesinde düzenlenen toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Kurban ibadeti, müminlerin Allah’a yakınlaşma arzususun bir tezahürü olarak Hz. Âdem’den bu yana süregelen bir ibadettir.” dedi.

Kurbanın bir sadakat ve teslimiyet ifadesi olduğunu belirten Başkan Erbaş,  iyi niyet ve samimiyetle eda edilen kurban ibadetinin karşılığının Allah’a yakınlaşmak olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

“Kurban, ilahi merhamete nail olma ve Rabbimizin rızasını kazanma vesilesi olduğu gibi aynı zamanda toplumsal boyutu olan sosyal bir ibadettir. Gerek fert gerekse toplum açısından birçok hikmeti bünyesinde barındıran kurban ibadetinin, müminler arsında kardeşlik şuurunun pekişmesini, insanlar arasında paylaşma, yardımlaşma ve dayanışma bilincinin gelişmesini sağlayan önemli bir yönü vardır. Bu yönüyle kurban, Allah için paylaşmaktır. Paylaşarak birbirimize yakınlaşmayı sağlayan bir ibadettir. Kesilen veya kestirilen kurbanın Allah için fedakarca paylaşılması, Peygamberimizin örnek ahlakı ve bizlere bıraktığı çok önemli bir sünnetidir.”

Geçmişten bugüne Müslümanların, kurbanlarını ihtiyaç sahipleriyle paylaşmayı kurban ibadetinin bir parçası ve nebevi bir davranış olarak benimsediklerini söyleyen Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının ve TDV’nin kuruldukları günden bu yana başta milletimiz olmak üzere bütün insanlığın hayrı, iyiliği ve huzuru için hizmet üretmeye devam ettiklerini belirtti.

“Türkiye Diyanet Vakfımız, iyiliğin sembolü bir kuruluş haline geldi”

‘Dünyayı iyilik değiştirecek’ inancıyla yola çıkan TDV’nin hem ülkemizde hem de bütün dünyada iyiliğin sembolü bir kuruluş haline geldiğine dikkat çeken Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Türkiye Diyanet Vakfımız, dünyanın ihtiyaç duyulan her yerine, hiçbir inanç ve ideoloji farkı gözetmeksizin cömert milletimizin yardım elini uzatmaktadır. Eğitimden barınma imkanına, gıdadan sosyal yardıma, yetimhanelerden cami inşasına kadar birçok alanda iyilik çalışmaları yapmaktadır. Başta Müslüman azınlıklar olmak üzere yeryüzünün her köşesinde afetlere, işgallere, savaşlara maruz kalan çaresizlerin ve kimsesizlerin yardımına koşmaktadır.

Diğer yandan ‘ibadet esasları ile ilgili işleri yürütmek’ görevine istinaden Diyanet İşleri Başkanlığımız, her konuda olduğu gibi Allah’ın bir emri olan kurban ibadeti hususunda da ilmi ve fiili bakımdan milletimize her zaman rehberlik etmektedir ve bu rehberliğine de devam edecektir.  Kurban kesebilir durumda olan tüm vatandaşlarımızın bu müstesna ibadeti en doğru usul ile ve en güvenli şekilde yerine getirebilmeleri için hizmet üretmektedir.”

“Amacımız, kardeşlik bağımızı kuvvetlendirmektir”

Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV’nin birlikte yürüttüğü Vekaletle Kurban Kesim Organizasyonu’nu 1993 yılından bu yana aralıksız şekilde büyük bir hassasiyetle düzenlediklerini belirten Başkan Erbaş, “Amacımız, kurbanlarını vekâlet yoluyla kestirmek isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmak; kurban ibadetinin dini esaslara göre eda edilmesini ve sosyal boyutunun en güzel şekilde yerine getirilmesini sağlamaktır. Kurban etlerini daha fazla ihtiyaç sahibine ulaştırarak bayram sevincini ve mutluluğunu daha fazla kardeşimizle paylaşmak; mazlum, mağdur ve muhtaçlarla kardeşlik bağımızı kuvvetlendirmektir.” diye konuştu.

TDV'nin son derece şeffaf şekilde hizmet ürettiğini vurgulayan Başkan Erbaş, “Bağışların teslim alınmasından kurbanların kesimine ve dağıtımına kadar organizasyonun her aşamasını titizlikle takip etmektedir. Kurban kesimleri, vekâlet sahiplerinin isimleri tek tek okunarak bizzat Diyanet İşleri Başkanlığımızda görev yapan hocalarımız ve vakfımızın gönüllüleri nezaretinde yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“İyiliklerin ve güzelliklerin çoğalması için çalışıyoruz”

Vekaletle kurban organizasyonu hizmetlerinin Türkiye'de müftülüklerle, yurt dışında ise büyükelçilikler, müşavirlikler, ataşelikler, koordinatörlükler ve ilgili ülkelerdeki dini idareler ve yerel kuruluşlarla iş birliği içinde yürütüldüğünü anlatan Başkan Erbaş, Türkiye'nin en ücra köşelerinden dünyanın en uzak ülkelerine kadar iyilikler ve güzelliklerin çoğalması için çalıştıklarını dile getirerek, “Bu noktada en büyük imkanımızın, samimi, kararlı ve fedakar insan kaynağımız olduğunu vurgulamak isterim. Nitekim Diyanet İşleri Başkanlığımızın ve Türkiye Diyanet Vakfımızın bu anlamda sahip olduğu hizmet potansiyeli ve taşıdığı hassasiyet, bizlere emanet edilen kurban vekâletlerinde her yıl düzenli bir artışın yaşanmasına vesile olmaktadır.” şeklinde konuştu.

28 yıllık süreçte başta ülkemiz olmak üzere birçok farklı coğrafyada 3.391.173 hisse kurban keserek milletimizin iyilik elini milyonlarca ihtiyaç sahibine ulaştırdıklarını aktaran Başkan Erbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz yıl ise Türkiye Diyanet Vakfına emanet edilen 589 bin 136 hisse kurbanı yurt içinde 403 kesim noktasında ve yurt dışında 77 ülkenin 339 bölgesinde keserek ihtiyaç sahibi insanlar bayram sevincine vesile olduk elhamdülillah. Bu süreçte büyük bir sorumluluk üstlenen müftülerimiz, vaizlerimiz, imam-hatiplerimiz, müezzin-kayyımlarımız, bütün farklı unvanlardan hocalarımız, Başkanlığımız mensupları, müftülüklerimizde çalışan kardeşlerimiz, Kur’an kursu öğreticilerimiz, Başkanlığımızın ve Vakfımızın görevli ve gönüllü her bir mensubuna huzurlarınızda özellikle teşekkür ediyorum.”

“Bu yıl 25 milyondan fazla ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefliyoruz”

“Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” temasıyla düzenledikleri Vekâletle Kurban Organizasyonu ile bu yıl 25 milyondan fazla ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Başkan Erbaş, “Türkiye’de 81 il 922 ilçede, yurt dışında ise Afrika’dan Orta Asya’ya, Balkanlar’dan Kafkasya’ya, Uzak Doğu’dan Latin Amerika’ya kadar uzanan tüm gönül coğrafyamızdaki 80 ülke ve 345 bölgede mazlum ve muhtaç kardeşlerimize milletimizin yardım elini ulaştırmayı planlıyoruz. Milletimizin destek ve teveccühüyle, daha çok mazlum ve muhtaç kardeşimizin yüzünü güldürmek ve onların bayram sevincine vesile olmak istiyoruz.” diye konuştu.

“TDV vekaletle kurban bedeli, yurt içi 2 bin 250 TL, yurt dışı ise 1.800 TL”

2022 yılı vekaletle kurban bedellerini açıklayan Başkan Erbaş, “Türkiye Diyanet Vakfı olarak bu yıl vekâlet yoluyla kurban kesim bedellerini yurt içinde kestirmek isteyenler için 2 bin 250 TL, yurt dışında kestirmek isteyenler içi ise 1.800 TL olarak belirledik.” dedi.

Başkan Erbaş, TDV’nin vekaletle kurban organizasyonuna destek vermek isteyenlerin www.tdv.org ve bagis.tdv.org adreslerinden online olarak bağış yapabileceklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Online bağış yapabilmenin yanı sıra mobil bağış uygulamamızdan kurban vekaletlerini verebilecekleri gibi il ve ilçe müftülükleri, TDV şubeleri, din görevlileri, tüm PTT şubeleri ve bankalar aracılığıyla da Türkiye Diyanet Vakfı kurban programına katılım sağlayabileceklerdir.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ise Din Hizmetleri Müşavirlikleri, Ataşelikleri, Koordinatörlükler ve bu ülkelerdeki cami dernekleri ile din görevlileri vasıtasıyla kurban vekâletlerini güvenle Vakfımıza emanet edebileceklerdir. Bunun yanı sıra Kurban Bayramı öncesinde 81 ilde şehirlerin önemli noktalarına kurban bağış stantları kuracağız inşallah.

1003 şubemiz aracılığıyla il ve ilçelerde merkezi noktalara kurulacak ve vatandaşların kolaylıkla ulaşabileceği stantlarda hem bağış yapılabilecek hem de kurban çalışmaları hakkında bilgi alınabilecektir. Ayrıca bu süreçte vatandaşlarımız, 0312 416 90 00 numaralı telefondan vakfımızı arayarak kurban vekâleti hakkında detaylı bilgi alabileceklerdir.

Bu vesileyle, kurbanlarını, bağışlarını ve dualarını, yeryüzündeki mazlum ve muhtaçlarla paylaşan vatandaşlarımıza en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Yaptığımız iyiliklerin, aziz vatanımızda birlik ve bütünlüğümüzün, samimiyet ve kardeşliğimizin güçlenmesine vesile olmasını; dünyada da iyilik elimizin ulaştığı her noktaya barış, bereket, esenlik ve merhamet taşımasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyor, bu organizasyonumuzun hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinize en kalbi hürmet ve muhabbetlerimi sunuyorum.”

Başkan Erbaş, konuşmasının ardından vekaletle kurban kesim programında görev alacak 7 kıtayı temsilen bulunan gönüllülerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Toplantıya, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Doç. Dr. Selim Argun ile Dr. Burhan İşliyen, Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, Strateji Geliştirme Başkanı Mahmut Türk, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Bilgin, Başkanlığın üst düzey yöneticileri ve çok sayıda TDV gönüllüsü katıldı.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Anketler
Haber sitemizin kalitesinden memnunmusunuz?
Evet
Daha güzel olabilir
İdare eder
Hayır
RizePostasi.Com sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Saklidir. Izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilamaz. Destek: info@rizepostasi.com

Web Tasarım : Rizedeyiz Bilgi İşlem

TRT Haber Haberler

En Son Haberler  |  Haber Manşetleri

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu